"Esnaflara destek verilmeli"

Giresun Otel ve Kahveciler Odası Başkanı Ercan Ayhan, “Hükümetimizin insan sağlığı konusunda almış olduğu tüm tedbirleri destekliyor, daha fazla can kaybına neden olmadan, bir an önce bu virüsten tüm insanlığın kurtulmasını temenni ediyoruz” dedi.

Ayhan, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti;
“İşyerlerimizin faaliyetlerinin durdurulması ile birlikte, sektör olarak ülke genelinde faaliyet gösteren esnaflarımızın yanında çalışan kayıt dışı günü birlik ara elemanlar işyerlerinin kapanması ile birlikte ailelerinin ve kendi hayatları sürdürebilir maddi imkanları bulunmadığından ülke genelinde sosyal sıkıntılar yaratacaktır. Giresun genelinde kapatılan işyerlerinin yaklaşık 25.000 ara elemanı bulunmaktadır. Türkiye genelinde de 500.000 kişi ekonomik olarak büyük zarara uğramış, bu sürecin sonunda bir çok esnaf ve sanatkarımız tamamen kepenk kapatma noktasına gelecektir.

Bu nedenle, aşağıda maddeler halinde sunulan taleplerimizin kısa sürede çözüme kavuşturulması, tarafınızca gerekli desteğin verilmesi, esnaflarımız ve çalışanlarımızın geleceği açısından son derece önemlidir.

Taleplerimiz: 1-Esnafımıza en az 6 ay geri ödemesiz faizsiz kredi verilmesi. 2-Esnafımızın bankalara olan her türlü kredi borçları ile kredi kartı borçlarının ertelenmesi. 3-Esnafımızın Vergi ve Sigorta Primlerinin ertelenmesi. 4-Esnafımızın ödemiş olduğu kira stopajı, KDV, muhtasar vergisi, eğlence vergisi, tabela vergisi, çevre temizlik vergilerinin ertelenmesi. 5-Elektrik, su, doğalgaz vb. faturalarının en az üç ay süreyle ertelenmesi. 6-Esnafımıza kira yardımı yapılması, vakıf ve belediyeye olan kiraların yılsonuna kadar ertelenmesi. 7-Digitürk abonesi olan işyerlerimizin uğramış olduğu maddi zararların telafi edilmesi. 8-Sektörümüz işletmecilerinin KOSGEB kredi kapsamına alınması. 9-İşyeri kapatılan esnaflarımızın yüzde doksanının sicili bozuk olup hiçbir banka desteklerinden yararlanamamaktadır. 10-Kahvehane, çay ocağı KOBİ desteklerinden yararlanamamaktadır. Bunlarında göz önünde bulundurulması için bilgilerinizi ve gereğini arz ederiz.”

23 Mart 2020 - GündemYorum yazarak Haber28 / Giresun Haberleri Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber28 / Giresun Haberleri hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.