Gıda teröristlerine “dur” denilmeli!

GESOB Başkanı Kara; “Gıda teröristlerinin teşhir edilmelerinin yanında bir daha tekerrürü yaşanmaması ve teşvikin önlenmesi adına ticaretten men edilip birinci ve ikinci derece yakınlarının kamu görevlerinden yasaklanmaları sağlanmalıdır.”

Giresun Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Ali Kara, “Günümüzde ülkemizde en büyük tehlike gıda sektöründe yaşanmakta olup, taklit ve sahte ürün üretenlerin, temsil ettiğimiz esnaf camiasına verdiği tahribatların yanında sahteciliğin Türk ekonomisine zararları hızla büyümekte, salgın hastalıkları ve ölümleri de beraberinde getirmektedir.

Bu gün tüketime sunulan etten, zeytinyağından, süt ürünlerinden, pirinçten, tavuk etine, bala ve çaya, neredeyse her gıda maddesinin sahteciliği vardır. Halkımızın sağlığını tehdit eden özellikle hamile, çocuk ve yaşlılarda ölümlere yol açan gıda terörü ile ilgili kamu kurumlarımızın çalışmalarından kesin sonuç alabilmesi için Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği olarak sorumluluğumuzu halkımızla paylaşmak zarureti hasıl olmuştur” dedi.

“YÜZSÜZLERE FIRSAT VERMEMELİYİZ"
GESOB Başkanı Kara; “Dürüst ticaret yapan insanların bu tür fırsatçılardan ayrıştırılarak bu gıda teröristlerini toplumda dışlamalıyız ki bu ülkeyi bu tür hainlerden temizleyelim dedi.

Giresun Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Ali Kara, “Piyasalarda en büyük tehlike et ve süt ürünlerinde yaşanmakta, bu ülkede beraber yaşamımızı sürdürdüğümüz bazı insanlar esnaflık adı altında sahtecilikle haksız kazanç elde edebilmek için kanunların boşluklarından yararlanıp korkunç vurgunlar yapılmakta, halkımızın sağlığı ile oynanmakta olup maalesef kanunlarımızın yeterince caydırıcı olmamasından kazandıklarının milyarda biri olan cezaları ödeyip, aynen yüzsüzlüklerine devam etmektedirler” dedi.
“SAHTELİKLERİNE ARALIKSIZ DEVAM EDİYORLAR”
Kara, yaptığı yazılı açıklamada, “Bazı örnekler vermemiz gerekirse bu yüzsüzler hayvanların kemiklerini, zarlarını, tavukların derilerini, bağırsaklarını ve dinimizce yenilmeyen hayvanları tedarik ederek, mekanik kıyma haline getirip, ucuzluk adı altında çöpe atılması gereken atıkları satarak halka yediriyorlar. Kullanım süresi dolan gıda maddelerini çok ucuza toplayıp yeniden ambalaj değişikliği ile piyasaya sürüyor, yoğurttan, zeytinyağından peynirine, balından çayına, pul biberine kadar sahteliklerine aralıksız devam ediyorlar. Verdikleri ceza kazandıklarının karşısında devede kulak olduğundan sahtekarlıklarına fütursuzca devam ediyor ve bu sahte ürünler marketlerde ve pazarlarda halen müdahalesiz satılıyor” ifadelerini kullandı.
“TİCARETTEN MEN EDİLİP, YAKINLARI KAMUDAN YASAKLANMALI”
Kara, “Kamunun ve halkımızın işbirliği ile gıda güvenliğinin sağlanması ve gıdalarda taklit ve tahşişin önlenmesi bulaşıcı hastalıklardan korunma ile kişilerin sağlığı ve tüketici menfaatlerinin korunması, sektörde haksız rekabetin engellenmesi amacı ile dürüst ve namuslu iş yapan esnaflarımız ve halkımız adına meclisten çıkarılacak bir kanunla gıda ve gıda ile temas eden madde ve malzemelerin üretim, işleme ve dağıtımın tüm aşamaları titizlikle kontrol altına alınmalı, caydırıcı ve ağır cezaların uygulanması bu gıda teröristlerinin teşhir edilmelerinin yanında bir daha tekerrürü yaşanmaması ve teşvikin önlenmesi adına ticaretten men edilip, birinci ve ikinci derece yakınlarının kamu görevlerinden yasaklanmaları sağlanmalıdır” dedi.
“HALKIMIZ HAKLARINI ARAMALI CESUR VE KARARLI OLMALIDIR”
Kara, “Bunların tespiti için halkımızın yardımı zorunlu olup, fahri deneticiler oluşturularak kamu görevlilerine yardımcı olmalı vatandaşlarımız bu durumlarda cesaretlendirilmelidir. Tarım İl Müdürlükleri, Ticaret İl Müdürlükleri ve esnaf teşkilatlarına şikayette bulunarak, bu yüzsüzlere fırsat tanımamalıyız. Dürüst ticaret yapan insanların bu tür fırsatçılardan ayrıştırılarak bu gıda teröristlerini toplumda dışlamalıyız ki bu ülkeyi bu tür hainlerden temizleyelim. Halkımız haklarını aramalı cesur ve kararlı olmalıdır” dedi.

20 Mar 2020 - 16:01 - YaşamYorum yazarak Haber28 / Giresun Haberleri Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber28 / Giresun Haberleri hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber28 / Giresun Haberleri editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber28 / Giresun Haberleri değil haberi geçen ajanstır.