GİSİAD’dan iki proje önerisi

GİSİAD Yönetimi, “Ada’ya Teleferik ve Gemilerçekeği Yat Limanı” projeleri hakkında Belediye Başkanı Şenlikoğlu’na rapor sundu

Büyütmek için resme tıklayın

GÖÇÜ TERSİNE ÇEVİRECEK PROJELER

Giresun Sanayici ve İş Adamları Derneği Yönetim Kurulu, Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu’nu ziyaret ederek, en az 4 bin kişiye iş imkânı yaratabilecek “Ada’ya Teleferik ve Gemilerçekeği Yat Limanı” öneri projelerinin raporlarını sundular. Şenlikoğlu’na hazırladıkları taslak projelerin görselleri ile birlikte detaylı bilgiler veren GİSİAD Yönetim Kurulu Başkanı İnş. Müh. Aykut Gezmiş, “Bölgeler arası kalkınmışlık farkını ve Giresun’un ekonomik yönden geri kalmışlığını ortadan kaldırmak için ilimize istihdam yaratacak makro yatırımlar yapılmalıdır. Aksi halde nüfusu yıldan yıla küçülen ilimizde göç durmayacaktır. GİSİAD olarak bu konu hakkında üzerimize düşen görevi yapıyor ve şehrimiz için istihdam sağlayıcı, katma değer yaratıcı yeni bir makro hedef öneriyoruz” dedi.

GİRESUN’U ÇEKİM MERKEZİ HALİNE GETİRECEK

GİSİAD Başkanı Gezmiş, “Karadeniz’in tek adası olan Giresun Adası’na teleferik ile ulaşım projesi, Hong Kong’dan sonra dünyada ikinci örnek olacaktır. Giresun’u çekim merkezi haline getirecek olan bu teleferik sisteminde yılda en az 1 milyon kişi taşınabilecektir. Yaklaşık bin 400 dönüm alana kurulacak olan Gemilerçekeği Yat Limanı ise bin tekne kapasiteli olacaktır. Bin araçlık otoparkı, 50 dönümlük tersane alanı, 15 bin metrekare büyüklüğündeki restoran ve kafe alanları ile şehrin çehresini değiştirecek olan bu proje, Giresun halkı ile denizi buluşturacaktır. Bu projelerle yaklaşık olarak 4 bin kişiye iş imkânı sağlanacak, şehir ekonomisine yılda en az 500 milyon TL’lik katma değer yaratılacaktır. En fazla 8-10 yıl gibi çok kısa bir sürede kendini amorti edecek olan bu projeler, Giresun’un kaderini değiştirecek ve göç veren değil, göç alan bir şehre dönüştürecektir. Yeter ki şehir olarak bu makro hedeflere inanalım ve sahip çıkalım” ifadelerini kullandı.

21 Şubat 2020 - GündemYorum yazarak Haber28 / Giresun Haberleri Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber28 / Giresun Haberleri hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.