Alan da satan da memnun

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla TMO’nun fındık alımlarına kararlı bir şekilde devam etmesi serbest piyasada fiyatlara istikrar getirdi. Yaşanan durum hem üreticiyi, hem de tüccarları ve sanayiciyi memnun etti.

TMO VE FKB DENGE OLUŞTURDU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Giresun kalite fındık için hasat sezonu öncesinde açıklanan 17 TL taban fiyat, tarihi bir rekor olarak kayıtlara geçti. Yine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla Toprak Mahsulleri Ofisi’nin fındık alımlarına başlaması, FİSKOBİRLİK’in de TMO adına alımlara müdahil olmasıyla serbest piyasada fındık fiyatlarına istikrar geldi. Giresun serbest piyasasında iki haftadır 16 TL’den işlem gören fındık, hem üreticisini, hem tüccarları hem de sanayicileri sevindirdi. TMO ve Fiskobirlik’in aynı kararlılıkla fındık alımlarına devam etmesi halinde fiyatlardaki istikrarın da sürmesi bekleniyor.

KAHRAMAN; “PİYASAYA GÜVEN GELDİ”

Giresun Ticaret Borsası Başkan Yardımcısı Hasan Kahraman, fındık fiyatlarında yaşanan istikrarın piyasaya güven getirdiğini söyledi. Kahraman, “Bu istikrarın devam etmesi milli ürünümüz fındığın geleceği için çok önemli. Yaşanan olumlu tablo hem üreticilerimizin, hem tüccarlarımızın, hem de sanayicilerimizin önünü görmesini sağlamaktadır. Bunun yanı sıra üreticilerimizin ürünlerine sahip çıkmaları, emanete fındık bırakmamaları ve piyasaya randımanı yüksek fındık indirmeleri de fiyatlara hep olumlu yönde etki yapmaya devam edecektir” dedi.

>>Mesut ERDOĞAN

02 Ekim 2019 - GündemYorum yazarak Haber28 / Giresun Haberleri Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber28 / Giresun Haberleri hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.