Vali Sarıfakıoğulları önemli uyarılarda bulundu

Giresun Valisi Harun Sarıfakıoğulları, merkez köy ve mahalle muhtarlarıyla bir toplantı gerçekleştirdi.

Valilik Toplantı Salonu’nda saat 14.00’de gerçekleştirilen toplantının gündeminde; mevsimlik gezici tarım işçilerinin çalışma ve sosyal hayatlarının iyileştirilmesi projesinin anlatılması, uyuşturucu ile mücadele, telefon ve bilişim dolandırıcılığı olaylarına karşı alınacak önlemler, öğrenci taşıma servislerinin kontrolü, motosikletli sürücülerin kask kullanımı gibi konular yer aldı.

“METRUK YERLERİ YIKIYORUZ, YIKACAĞIZ”

İlgili kurumlar tarafından gündemdeki konularla ilgili olarak yapılan bilgilendirme sunumlarının ardından bir konuşma yapan Vali Sarıfakıoğulları, muhtarlardan toplantıda ele alınan konularda destek istedi.

Vali Sarıfakıoğulları, “Uyuşturucuyla mücadelede siz değerli muhtarlarımızın en üst seviyede katkı sunmasıyla güvenlik güçlerimizin elde etmiş olduğu başarıyı daha da ileri noktalara getirmek istiyoruz. Bu noktada sizler köy ve mahallelerinizde bizim gözümüz kulağımızsınız. Bu nedenle işittiğiniz, bildiğiniz bir husus varsa onu 155-156 numaralı telefonlara bildireceğiniz gibi yine Valiliğimize, Emniyet Müdürlüğümüze, Jandarma Komutanlığımıza, isminizi belirtmeden de ihbarda bulunabilirsiniz. Biz bu konuda sizlerin yapmış olduğu ihbarları en seri şekilde değerlendireceğiz akabinde de güvenlik güçlerimiz size döneceklerdir.

Uyuşturucunun terörün bir parçası olduğunu, terör örgütünün en büyük finansal kaynağı olduğunu unutmamamız gerekiyor. Bu nedenle mücadelemiz sadece uyuşturucuyla mücadele değil, terörle mücadelede olacaktır. Bu konuda hem Emniyet Müdürlüğümüzün hem Jandarma Komutanlığımızın yapmış olduğu başarılı operasyonlar var. Bunları zaman zaman kamuoyuyla paylaşıyoruz ki bu konuda hassasiyet gelişsin. İster kullanıcı, ister satıcı olsun bunların idaremize, jandarmamıza, emniyetimize bildirilmesi, uyuşturucu ile mücadelemizde önem arz etmektedir. Bizler de sizin ihbarlarınıza en seri şekilde değerlendirip, gerekeni yapıyoruz.

Uyuşturucuyla mücadele kapsamında metruk evlerin önemli bir kısmını yıktık ve camını penceresini zapturapt altına aldık. Sizin de bildiğiniz bu tarz yerler varsa bildirin önlem alalım. Çünkü bu işler genelde bu tarz ıssız, metruk yerlerde cereyan ediyor. Onun için metruk yerleri yıkıyoruz, yıkacağız da” dedi.

“DOLANDIRICILARIN AĞINA DÜŞMEYİN”

Dolandırıcılık teşebbüsleri konusuyla ilgili muhtarları ve vatandaşları dikkatli olmaya çağıran Vali Sarıfakıoğulları, “Suç türleri arasında en sık karşılaştığımız konulardan biride dolandırıcılık olayı. Gün geçmiyor ki bir dolandırıcılık hadisesiyle karşılaşmayalım.  Bu şehirlerimizde olduğu kadar köylerimizde de cereyan ediyor. Hiçbir, vali, kaymakam, hakim, savcı, polis, jandarma gibi kamu personeli bir vatandaşı arayıp ta ‘Sizin şöyle bir konunuz varda bana kontör yükleyin de sizin sorununuzu çözeyim’ demez. Böyle bir şeyin içerisin de olmaz. Ama bunu yüzlerce kere ifade etmemize rağmen buna benzer dolandırıcılık hadisesini yaşıyoruz.  Bir de akülü sandalyelerle ilgili zaman zaman yine ‘şu kurumdan bu kurumdan akülü sandalye tedarik ediyoruz’ diye vatandaşımızın merhamet duygusunu istismar eden bir takım dolandırıcılar mevcut. Biz idare olarak böyle bir şeyin içerisinde asla olmayız. Derneklerimiz veya sosyal yardımlaşma vakfımız da olmaz. Neden olmayız? Çünkü akülü olmayan tekerlekli sandalyeyi kamu olarak biz zaten karşılıyoruz. Akülü olanı da yaklaşık 2 bin 500 liralık kısmını kamu karşılıyor. Piyasada akülü sandalye 2 bin 500 ila 4 bin lira arasında. Tabi vatandaşımız belki marka adına, belki daha nitelikli olması adına piyasada farklı ürünleri talep ettiğinde fiyat piyasada 4 bin liraya kadar çıkabiliyor. Eğer ki mutlaka o cihazı kullanması gerekiyorsa biz kamu olarak o aradaki farkı karşılıyoruz. Bu nedenle bu ve benzeri konulara lütfen itibar etmeyin, dolandırıcıların ağına düşmeyin”  diye konuştu.

“FINDIK İŞÇİLERİNİN BİLGİLERİNİ BİLDİRİNİZ”

Fındık hasadı sezonunun başlaması nedeniyle ilimize gelecek olan fındık işçilerinin kimlik bilgilerinin ilgili mercilere bildirilmesiyle ilgili muhtarları uyaran Vali Sarıfakıoğulları, “Fındık toplama sezonu önümüzdeki hafta başlıyor. Hayırlı olmasını temenni ediyorum. Bol kazançlı bereketli olmasını diliyorum.  Fındık hasadı döneminde yaklaşık 5 bin geçici tarım işçisinin ilimize geleceğini tahmin ediyorum. Geçtiğimiz yılda bu kadardı. Bunların yaklaşık 1/5’i geçici barınma yerlerinde ikamet etmişti. Sizden ricamız çiftçilerimizi uyararak gelecek işçilerin kimlik bilgilerini ilgili yerlere bildirmelerini sağlamanız. Hırlı, hırsız, teröre meyilli, uyuşturucu taciri de gelebilir. Bu sebeple bizim kimin gelip kimin gelmediğini bilmemiz gerekir. Onu da sizler bize bildirmelisiniz. Bu konuda kolluk birimlerimizle yine istişareli bir biçimde çalışacağız” uyarısında bulundu.

MOTOSİKLETLİ SÜRÜCÜLERE KASK UYARISI

Trafikte yaşanan ölümcül kazaların sebeplerinden birinin de motosiklet sürücülerinin kask kullanmaması olduğuna dikkat çeken Vali Sarıfakıoğulları, “Kask kullanımı yine önemsediğimiz bir diğer konu. Her ne kadar motosiklet kullanımı ilimizde diğer illere göre fazla yaygın olmasa da yine de önemli bir miktar motosiklet kullanan sürücümüz var. Bu ay içinde ne yazık ki kaskı olmayan bir motosikletli sürücümüz vefat etti. Mutlaka bu konuda çevremizdeki insanları uyaracağız.

Bir diğer konu bu yıl ‘Yaya Öncelikli Trafik’ projesini hayata geçirdik. Yayaların artık bir önceliği var. Bir diğer önemli husus alkollü araç kullanımı… Ülkemizde meydana gelen kazaların başında ne yazık ki alkollü sürücülerin yaptığı kazalar yer almaktadır. Bu noktada, bu ve benzeri gördüğünüz konular varsa güvenlik güçlerimize bildirmeniz, yaşanabilecek olumsuzlukların önlenmesine katkı sağlayacaktır” ifadelerini kullandı.

“KORUYUCU AİLELERİMİZİ DESTEKLİYORUZ”

Koruyucu aile uygulamasının yaygınlaşması için konuyla ilgili bilgi edinilmesi gerektiğini belirten Vali Sarıfakıoğulları, “Koruyucu aile uygulaması, çocuğu olmayan ailelerin çocukların koruyucu ailesi olduğu bir uygulamamız var. Talepte bulunan çocuğu olan olmayan ailelerle ilgili gerekli incelemeyi yapıp çocuklarımızı emanet ediyoruz. Bununla ilgili bakım masraflarını da devlet olarak biz karşılıyor, koruyucu ailelerimizi destekliyoruz. Çocuklarımız böylelikle sevgi evlerinde, bakım evlerinde kalmak yerine aile ortamında kalıyorlar. Yuvanın sıcaklığını hissediyor. Bu konuda sizlerden de destek bekliyoruz. Çevrenizde koruyucu aile olmak isteyenler varsa bunları gerekli yönlendirmeyi yapalım” dedi.

“YAYLALARDA YAPILAN KAÇAK YAPILAR YIKILIR”

Yaylaların temizliği, kaçak yapılaşma ve bilinçsiz silah kullanımı konusunda da uyarılarda bulunan Vali Sarıfakıoğulları, “Bir konuda yaylalarımızın temizliği konusu. Herkes birbirini uyaracak böylelikle yaylalarımızı temiz tutacağız. Bu konuda bir hassasiyet geliştirelim. Çocuklarımıza bu konuda eğitim veriyoruz. Toplum Yararına Çalışma Projesi (TYP) kapsamında çalışan işçilerimizi görevlendiriyoruz.  Çeşme başları alkol tüketilecek yerler değil. Bununla ilgili olarak Valilik Kararı da aldık. Çeşme başında alkol kullananlara Kabahatler Kanunu’na göre cezai müeyyide uyguluyoruz. Hafta sonu özellikle jandarmamız, emniyetimiz kendi görev çevresinde ilgili alanları tarıyorlar ve bu konuda bu kuralı ihlal edenlere gerekli cezai müeyyideyi uyguluyorlar.

Vatandaşlarımız yaylalarda kaçak yapılaşmaya itibar etmesin. Bu hususta vatandaşımızı uyaralım. 31 Aralık 2017 tarihinden sonra yaylalarda, meralarda yapılan kaçak yapılar yıkılır. Bu konuda hassasiyet bekliyoruz. Bu çerçevede 500’e yakın yapıyı yıktık. Tespitlerimiz ve yıkımlarımız devam ediyor” dedi.

HAVAİ FİŞEK VE SİLAH UYARISI

Toplantıda, gündeme dair veya gündem dışı konuşulan birçok konularda muhtarlardan destek isteyen Vali Sarıfakıoğulları “Havai fişek atılmasıyla ilgili bütün düğün salonları geç saatlerde havai fişek atılmaması konusunda uyarıldı. Bu uyarılara uymayanlara gerekli cezaları uyguluyoruz. Yine silah atılması olayı… Kesinlikle yasak… Bu konuda hassasiyetle eğiliyor, uymayanlara gerekli cezai müeyyideler en seri şekilde uygulanıyor.

“GARİP GUREBAYI KORUYUP KOLLAYACAĞIZ”

Bir diğer konu garip gureba konusu. Bunları koruyup kollayacağız. Mahallemizdeki köylerimizdeki ihtiyaç sahibi, garip gurebayı bilecek, bunları sosyal yardımlaşma vakfımıza bildireceğiz. Bu vatandaşlarımıza gerekli yardımı vakfımız yaptığı araştırmalar sonucunda yapıyor” diyerek konuşmasını tamamladı.

31 Tem 2019 - 16:31 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber28 / Giresun Haberleri Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber28 / Giresun Haberleri hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber28 / Giresun Haberleri editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber28 / Giresun Haberleri değil haberi geçen ajanstır.