Yazılanların tamamı yalan ve yanlıştan ibarettir

Giresun ekonomisine çok büyük katkılar sağlayan Simin Tekstil Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi’nden yapılan açıklamada; “Sayın Halkımızı, evvelden olduğu gibi şimdi de şirketimizin ticari itibarına zarar vermeyi hedefleyen bu “yalan” ve “yanlış” haber ve paylaşımlara itibar etmemeye davet ediyoruz” denildi

Giresun’daki 2. Organize Sanayi Bölgesi’nde, Giresun ekonomisine çok büyük katma değer ve iş istihdamı sağlayan Simin Tekstil Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi hakkında, son günlerde sosyal medya başta olmak üzere bazı basın yayın organlarında yalan-yanlış ifadelerle ortaya atılan iddialara şirket tarafından cevap verildi.

Simin Tekstil Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi’nden yapılan yazılı açıklamada, ortaya atılan iddiaların tamamı belgelerle çürütüldü. Açıklamada, şu ifadelere yer verildi;

“Son günlerde bazı basın ve yayın organları ile sosyal medya hesapları üzerinden şirketimiz Simin Tekstil Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi hakkında yalan, uydurma ve yanıltıcı söylem ve belgelerin paylaşılması ve mesnetsiz suçlamalarda bulunulması üzerine aşağıda yer alan açıklamanın yapılması gereği hasıl olmuştur.

Söz konusu paylaşımlarda şirketimize ait Giresun'da kurulu çorap fabrikamız ile ilgili olarak; “İlk işinin TSK’dan ihale alıp çorap satmak olduğu, pandemi sürecinde maske üretim ve satışı yaparak gelir sağladığı, Akın Çorap ile birlikte iş ilişkisi içerisinde olduğu, kamu kaynakları kullandığı, olandan farklı hissedarlık yapısına sahip olduğu” iddia edilmektedir.

Bu iddialar ile ilgili yalan içermeyen doğru bilgileri sayın halkımız ile ayrıntılı olarak aşağıda açıklıyoruz.

1-Fabrikamız, Temmuz 2017 ve Temmuz 2018 tarihleri arasında Milli Savunma Bakanlığı yapan Sayın Bakanımız Nurettin Canikli'nin talep etmesi üzerine 2018 tarihinde Giresun'da inşa edilmeye başlamıştır ve yatırım, 150 makine olarak 20l9 tarihinde tamamlanmıştır. Grubumuz, yatırım projeksiyonunda olmamasına rağmen Sayın Bakanımızın ricasını kırmayarak bu yatırımı Giresun'da gerçekleştirmiştir.

2-Fabrika binasının yapımı Grubumuz öz kaynaklarından karşılanmış, 150 adet çorap makinesi ise Halk Leasing tarafından finanse edilmiştir.

3-150 adet çorap makinesi için Halk Leasing'den toplam 3.472.742 Euro gerekli teminatları sağlayarak kredi kullanılmıştır.

4-Halk Leasing'e geri ödeme tutarı toplamı ise 4.028.757 Euro'dur. Yani kullandığımız 3.472.742 Euro krediye karşılık toplam geri ödeme tutarı 4.028.757 Euro'dur. Yani Halk Leasing bize kullandırdığı krediden 556.000 Euro kar elde etmiştir. Yani bu yatırımda l kuruşluk kamu kaynağı kullanılmamıştır. Tam tersine bir kamu kuruluşu olan Halk Leasing'e 556.000 Euro para kazandırarak kaynak sağlanmıştır.

5-Kullandığımız kredinin geri ödemeleri şirketimiz tarafından pandemi şartlarına rağmen düzenli olarak vadelerinde gerçekleştirilmiştir. Tüm taksitler süresinde ödenmiştir. Son taksit, vade tarihi olan Eylül 2022 tarihinde ödenecek ve kredi hesabı kapatılmış olacaktır.

6-Bugüne kadar TSK tarafından şirketimizin de dahil olduğu 12 şirkete 2020, 2021 ve 2022 yıllarında olmak üzere 3 defa çorap ihalesi için davetiye gönderilmiştir. 2021 yılındaki çorap ihalesine şirketimiz davet edilmesine rağmen ihaleye katılmamış ve teklif vermemiştir. 2022 yılında davet edildiği ihaleye ise teklif vermiş ancak hiçbirini alamamıştır. Şirketimizin aylık 1.000.000 çift çorap üretim kapasitesi bulunmaktadır. Bugüne kadar TSK'dan ihaleyle aldığımız çorap adedi 60.000 çifttir. Yani, aylık üretim kapasitemizin sadece %6'sına tekabül etmektedir. TSK'dan ihaleyle aldığımız 60.000 çift çorap 2 günlük üretimimize denk gelmektedir. Şirketimiz, 2020 yılında alınan bu 60.000 çift çorap ihalesi dışında kamu kuruluşlarının herhangi birinden çorap ihalesi almamış ve kamuya çorap işi yapmamıştır.

7-Şirketimiz bugüne kadar ne pandemi sırasında ne de pandemi sonrasında 1 adet bile maske üretimi yapmamıştır. Şirketimiz tarafından maske üretiminde bulunulması mümkün de değildir. Zira makine parkurumuz teknik olarak maske yapımı için uygun değildir. Maske üretimi için 400 iğne grubuna ihtiyaç vardır. Fabrikamızda en yüksek iğne grubu 200'dür. Bu nedenle teknik olarak fabrikamızda maske üretimi yapmak mümkün değildir. Yani şirketimizin pandemi de maske üretimi yaparak gelir sağladığı iddiası da kocaman bir ‘yalan'dır.

8-Şirketimiz halen kara geçememiştir. Yıllar itibariyle zarar miktarlarını siz sayın halkımız ile tüm şeffaflığı ile aşağıdaki gibi paylaşmaktayız: 2018 yılı 263.014 TL zarar, 2019 yılı 499.085 TL zarar, 2020 yılı 3.070.401 TL zarar, 2021 yılı 4.297.707 TL zarar. Hedeflerimizin tutması halinde şirketimizin 2025 yılında kara geçebileceği tahmin edilmektedir. Yani ne iddia edildiği üzere bir rant söz konusudur, ne şirketimize bir kamu kaynağı aktarılmıştır, ne de şirketimiz iddia edildiği üzere bir "soygun"un parçasıdır. Burada ancak ve ancak Sayın Bakanımızın ısrarlarına binaen Giresun için istihdam üretmek adına yapılan fedakarlıktan ve bu fedakarlığın bedeli olan yukarıda bahsedilen zararlardan söz etmek mümkündür.

9-Bu yatırım, Grubumuzun Giresun'daki ilk yatırımı da değildir. Yine Sayın Bakanımızın ricası üzerine başka hiçbir yatırımcının talip olmadığı bir dönemde, 2006 yılında şirketimiz Kümbet Koçkayası'ndaki otel işini de faaliyetleri arasına eklemiştir. Şirketimiz bu yatırımından ise günümüze kadar en ufak şekilde kar elde edememiştir. Açıkça görülmektedir ki, Giresun'daki yatırımlarımızda birincil amaç kar etmek değildir. Sayın Bakanımızın özel ricası üzerine Giresun ekonomisine katkı sağlamaktır.

10-Simin Tekstil olarak Giresun'daki yatırımımızın kredi dışındaki finansmanı ve şirketin zararları tarafımızdan üstlenilmekte ve finanse edilmektedir.

11-Son olarak, Akın Çorap ile şirketimiz arasında bir ilişki bulunduğuna dair mesnetsiz iddialara karşı doğruyu bilmeye değer olan sayın halkımızı bilgilendirmeyi gerekli görmekteyiz. TMSF tarafından yönetilmekte olan Akın Çorap firması ile şirketimiz arasında firmamız lehine ilişkiler olduğu şeklinde iddialar daha önce de gündeme gelmiştir. Bugüne kadar şirketimiz ile Akın Çorap firması arasında ticari ya da ticari olmayan en ufak bir ilişki kurulmamıştır. Akın Çorap firması kurulduktan sonra Giresun'da Simin Tekstil dahil 4 çorap fabrikası inşa edilmiştir. Ticari hayatın bir gereği olarak normalde çorap fabrikaları arasında üretim konusunda yardımlaşmalar olmaktadır. Birinin açığını diğeri kapatmaktadır. Buna rağmen Akın Çorap firmasının TMSF tarafından yönetiliyor olması ve dolayısı ile kamu tarafının şirket yönetimine dahil olması sebebi ile şirketimiz, herhangi bir asılsız söylem ve dedikodudan kaçınma amacı ile Akın Çorap firması ile hiçbir şekilde ilişkiye girmemiş ve söz konusu şirket ile hiçbir bağlantısı hiçbir zaman olmamıştır.

Biz bu mesnetsiz ve gerçek dışı iddiaları açıklığa kavuşturmak için Akın Çorap firmasını ve TMSF'yi, Akın Çorap firmasından şirketimize herhangi bir kaynak aktarımı olup olmadığını ve Akın Çorap firması ile şirketimiz arasında herhangi bir ticari veya ticari olmayan bir ilişkinin bulunup bulunmadığını kamuoyuna açıklamaya davet ediyoruz.

Sonuç olarak, yukarıda ayrıntılarıyla açıklandığı üzere şirketimiz ile ilgili yazılanların tamamı “yalan” ve “yanlış”tan ibarettir. Gerçekler ise küçük çaplı bir araştırma ile dahi teyit edilebilecek niteliktedir. Bu nedenle sayın halkımızı, evvelden olduğu gibi şimdi de şirketimizin ticari itibarına zarar vermeyi hedefleyen bu “yalan” ve “yanlış” haber ve paylaşımlara itibar etmemeye, tüm yasal haklarımız saklı kalmak kaydı ile davet ediyoruz.”

05 Tem 2022 - 11:50 - Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber28 / Giresun Haberleri Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber28 / Giresun Haberleri hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber28 / Giresun Haberleri editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber28 / Giresun Haberleri değil haberi geçen ajanstır.